Haber

Çin’in Serbest Ticaret Bölgeleri İlk Çeyrekte Güçlü Büyüme Kaydetti

Çin (Şanghay) Pilot Serbest Ticaret Bölgesi, Şanghay’da, Çin’in doğusunda, 21 Haziran 2022. (Fotoğraf: Fang Zhe/Xinhua)

PEKİN, 12 Mayıs (Xinhua) — Çin Ticaret Bakanlığı’nın bildirdiğine göre, Çin’in serbest ticaret bölgeleri bu yılın ilk üç ayında hızlı dış ticaret ve yatırım artışı kaydetti.

Sözcü Shu Jueting Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, ülkenin 21 serbest ticaret bölgesinin toplam dış ticaretinin bu dönemde bir önceki yıla göre yüzde 6,6 artışla 1,8 trilyon yuan’a (yaklaşık 260,5 milyar ABD Doları) ulaştığını söyledi.

Shu, bu büyüme oranının ulusal düzeyden yüzde 1,8 daha yüksek olduğunu söyledi.

Sözcü, fiili kullanımda serbest ticaret bölgelerine doğrudan yabancı yatırımın bir önceki yıla göre yüzde 22,1 artarak 71,9 milyar yuan’a ulaştığını açıkladı.

Sözcü, ülke genelindeki serbest ticaret bölgelerinin dış ticaret ve yatırımı artırmak, kurumsal yeniliği teşvik etmek, önde gelen sektörlere yönelik takviyeleri artırmak, hizmetleri iyileştirmek ve lojistik darboğazlarını ortadan kaldırmak için çok taraflı çabalar gösterdiğini söyledi.

Shu, bakanlığın yurtiçi ve yurtdışındaki işletmelerin Çin’in serbest ticaret bölgeleri politikaları hakkında daha fazla bilgi edinmesi ve onu daha da geliştirmek için fırsatları paylaşması için çeşitli etkinlikler düzenleyeceğini de sözlerine ekledi.

Çin’deki ilk serbest ticaret bölgesi 2013 yılında Şangay’da kuruldu.

niluferhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu